Αρχική Αθλητισμός Ο Παναθηναϊκός στέφθηκε Πρωταθλητής Ελλάδος στο βόλεϊ με ανεπανάληπτη σύμπτωση

Ο Παναθηναϊκός στέφθηκε Πρωταθλητής Ελλάδος στο βόλεϊ με ανεπανάληπτη σύμπτωση

από 12nisospress
166 προβολές

«Π.Α.Ο.-Θρησκεία-Θύρα 13» λέει το πασίγνωστο σύνθημα των φιλάθλων τού Παναθηναϊκού, καθώς ο σημαντικότερος Ελληνικός Σύλλογος έχει συνδέσει άρρηκτα την Ιστορία του με τον αριθμό που είναι δαιμονοποιημένος και στιγματισμένος από τις -ανά τον κόσμο- προληπτικές και παγανιστικές κοινωνίες.

Ο όρος «Τρειςκαιδέκαφοβία» -αγγλιστί: «Triskaidekaphobia»- χρησιμοποιείται ήδη από το 1910, όταν και διατυπώθηκε από τον Αμερικανό ψυχαναλυτή Isador Henry Coriat για να περιγράψει την αρνητική επιρροή που ασκεί σε ορισμένους λαούς και σε ομάδες ανθρώπων αυτό το δήθεν καταραμένο νούμερο.

Βάσει αθλητικής ιστορίας, λοιπόν, είναι προφανές ότι στα θύματα τής συγκεκριμένης φοβίας συμπεριλαμβάνεται και ο «αιώνιος αντίπαλος» τού Παναθηναϊκού, ο Ολυμπιακός, που διόλου τυχαία -και με απολύτως συνειδητή μισαλλοδοξία- έχει εξαφανίσει από την αρίθμηση των θυρών τού γηπέδου του, το «13».

Όμως, ό,τι φοβάσαι στη ζωή, είσαι καταδικασμένος να το λουστείς…

Ο Παναθηναϊκός είναι ο φετινός Πρωταθλητής Ελλάδος στο βόλεϊ!

Ο Παναθηναϊκός κατέκτησε δικαίως τον τίτλο σε μία άκρως αμφίρροπη χρονιά, όπου όλα κρίθηκαν την προτελευταία αγωνιστική στο κλειστό «Μελίνα Μερκούρη»·

οι «κόκκινοι» ήθελαν νίκη για να παρέμεναν ζωντανοί στη διεκδίκηση τής πρωτιάς,

οι «πράσινοι» ήθελαν τη νίκη ώστε να εξησφαλίζανε μαθηματικώς την επάνοδό τους στην Κορυφή.

Και το κατέφεραν…

Όμως, πώς το κατέφεραν..;

ΑΔΙΑΝΟΗΤΗ ΣΥΜΠΤΩΣΗ!

Μία σύμπτωση πέρα από κάθε φαντασία!

Δεν έχει ξαναγίνει στα Παγκόσμια Χρονικά!

Ο Παναθηναϊκός στέφθηκε Πρωταθλητής Ελλάδος έχοντας ως αρωγό του μία κυριολεκτικώς ανεπανάληπτη συμπαιγνία, όπου πρωταγωνιστής ήταν ο εμβληματικός αριθμός του.

Το «13» έστεψε πρωταθλητή τον Παναθηναϊκό δηλώνοντας με ασύλληπτα εκκωφαντικόν τρόπο την παρουσία του και μετατρέποντας τη Σύμπτωση σε συνώνυμη με τη Μεταφυσική!

Και επειδή είναι απολύτως δικαιολογηγημένο να αναρωτιέστε αν η διθυραμβική περιγραφή-προαναγγελία είναι ακριβής ή έχει στοιχεία υπερβολής, πάμε να δούμε ευθύς αμέσως τι ακριβώς συνέβη στο ντέρμπι τίτλου Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός.

Πρώτο σετ:

Οι δύο ομάδες καταθέτουν την ψυχή τους, ο αγώνας είναι άκρως ανταγωνιστικός.

Ο μετρητής τού σκορ φτάνει σε ένα σημείο τού σετ να δείχνει τη σημαδιακή ισοπαλία «13-13».

Το σετ κατακτάει ο Παναθηναϊκός!

Δεύτερο σετ:

Οι δύο ομάδες συνεχίζουν να καταθέτουν την ψυχή τους, ο αγώνας συνεχίζει να είναι άκρως ανταγωνιστικός.

Ο μετρητής τού σκορ φτάνει σε ένα σημείο τού σετ να δείχνει ξανά τη σημαδιακή ισοπαλία «13-13».

Τρίτο σετ:

Ο μετρητής τού σκορ φτάνει σε ένα σημείο τού σετ να δείχνει για τρίτη συνεχόμενη φορά το 13-12 υπέρ των γηπεδούχων,

αλλά αυτήν τη φορά ο Παναθηναϊκός δεν επιτυγχάνει τη σημαδιακή ισοπαλία.

Το σκορ γίνεται 14-12 και εν τέλει το σετ καταλήγει στον Ολυμπιακό.

Τέταρτο σετ:

Ο Παναθηναϊκός είναι Πρωταθλητής Ελλάδος!

Ο Παναθηναϊκός στέφεται Πρωταθλητής Ελλάδος έχοντας κατακτήσει τρία σετς όπου το «13» εδήλωσε τη σημαδιακή παρουσία του!

Ο Παναθηναϊκός στέφεται Πρωταθλητής Ελλάδος με σκορ «1-3»!

Το «13»!

Το ολογράφως «Δεκατρία»!

Ο Αγαπημένος Μας Αριθμός!

Ο Αριθμός που οι άλλοι φοβούνται, Ο Αριθμός που εμείς γουστάρουμε, αγαπάμε, λατρεύουμε!

Το «13»!

Ο Τυχερός Μας Αριθμός!
Ο Αριθμός που έχουμε συνδέσει με τις Μοιρασμένες Χαρές, που γίνονται Διπλές Χαρές ακριβώς επειδή είναι Μοιρασμένες!
Ο Αριθμός που έχουμε συνδέσει με τις Μοιρασμένες Λύπες, που γίνονται Μισές Λύπες ακριβώς επειδή είναι Μοιρασμένες!

Το «13»!

Ο Μοιρασμένος Μας Αριθμός!

Ο Μοιραίος Μας Αριθμός!

Ο Παναθηναϊκός Μας Αριθμός!

Ο Αριθμός που συμβολίζει τον ντιενεϊκό στίχο «Πρωταθλητή σ’ όλα τα σπορ, Παντοτινέ…»!